Gran Canaria
GranCanaria.com El Tiempo Hoy Inicio
 

Otwarty sejf znajduje się w Jardķn Canario

Może minąć 100 lat.  I następne 100 lat po nich, a my dalej będziemy strzec ten skarb.  Nawet przez 1000 jeżeli będzie trzeba.  Jesteśmy gotowi strzec jak oka w głowie te setki gatunków roślin, drzew i najróżniejszej flory w ogrodzie Jardķn Botįnico Canario.

Widok na ścieżkę w Ogrodzie Botanicznym Viera y Clavijo

To nasz skarb, który jest dla nas jak szczere złoto.  Choć jest to skarb przyrodniczy, na który składa się cały wielki zbiór botaniczny, jaki posiadamy tutaj w naszym ogrodzie.  To zakątek mieszczący się przy stoku wąwozu Guiniguada,  gdzie odwiedzający mogą zobaczyć ogromne bogactwo flory z regionu Makaronezji.

To jest nasza skrzynia pełna skarbów.  Ogród botaniczny stworzony przez wybitnego szweda jakim był Eric Sventenius, który w 1952 roku zdecydował zebrać w jednym miejscu  egzemplarze reprezentujące całą florę Wysp Kanaryjskich.  Tak narodził się Ogród Botaniczny Viera y Clavijo, w okolicach Tafira, na terenie stołecznego miasta Gran Canarii.

Kwiat w Ogrodzie Botanicznym Viera y Clavijo
Ścieżka w Ogrodzie Botanicznym Viera y Clavijo

Intreresujesz się przyrodą?  Dlaczego rośliny naszych wysp są tak rózne? I dlaczego flora regionu Macaronezji wygląda tak, jakby przybyła tu z innej planety?  Dzięki Sventeniusowi mamy więcej odpowiedzi dla tych, których nurtują powyższe pytania.   Aby pokazać światu nadzwyczajność kanaryjskiej flory, Eric Sventenius przemierzył wszystkie zakątki archipelagu, podczas swojej misji , niemniej szalonej od innych historii ówczesnych przyrodników.  Zdobywał próbki w miejscach najbardziej niedostępnych.  Nauczył się wspinaczki.  Docierał do najbardziej górzystych okolic.

Czerwony kwiat w Ogrodzie Botanicznym Viera y Clavijo

A całą tę spuściznę zostawił  dla nas, ludzi multimedialnego wieku XXI,  niemal uparcie żyjących z dala od Natury.  To dla nas został stworzony Jardķn Botįnico Canario, choć wydawać by się mogło, że to po prostu jeszcze jedno miejsce pełne dziwnych roślin i kwiatów.  Z pozoru tak właśnie jest.  Jednak kryje się tu o wiele więcej.  Szczególnie dla tych, którzy są głęboko zainteresowani rzadkimi gatunkami roślinności.  Dlatego, zasadnicze pytanie brzmi… czy naprawdę rośliny są aż tak ważne?

Wejście do Jardin Canario, widok w 360ŗ


Więcej informacji: www.jardincanario.org

Organizacja Turystyczna Gran Canarii. Wszelkie prawa zastrzezone.
Marka chroniona