Gran Canaria spełnia wiele warunków koniecznych do obserwacji wszechświata. Wysokie szczyty, czyste niebo, bezchmurne i ciemne, bezwietrzne. To dlatego miłośnicy obserwowania gwiazd znajdują tutaj doskonałe miejsce, niczym fotel w pierwszym rzędzie, do kontemplowania nieba w poszczególnych punktach tej okrągłej wyspy.
Najlepsze punkty obserwacyjne znajdują się najwyżej, co związane jest ze zjawiskiem nazwanym przez mieszkańców wyspy „brzuchem osła”. Im bliżej nieba, tym większa precyzyjność i jakość obrazu. „Brzuch osła” skupia chmury na wysokości nieprzekraczającej 500 m n.p.m., co blokuje światła miasta i eliminuje odblaski świetlne, ułatwiając obserwację gwiazd.
Dzięki dobrym warunkom nieba na wyspie astronomia rozwijała się tu doskonale przy udziale organizacji takich jak Obserwatorium Astronomiczne w Temisas czy Ośrodek Astronomiczny Roque Saucillo, które przez cały rok posiadają nieprzerwany harmonogram zajęć. Organizowane zajęcia obejmują te odbywające się w samych obserwatoriach oraz inne, mające miejsce w różnych punktach rozsianych na wyspie Gran Canaria.
Obserwatorium w Temisas znajduje się pięknym otoczeniu, blisko miasteczka o tej samej nazwie i największej połaci drzew oliwnych na Wyspach Kanaryjskich. W miasteczku znajdują się pozostałości młynów z XVI wieku, w których produkowano oliwę z oliwek. Dziś istnieje nadal wielu rolników kultywujących tradycję i produkujących w miejskiej tłoczni oliwę z oliwek extra virgin "Caserío de Temisas".
Odwiedziny obserwatorium to doskonały pretekst do wycieczki na wieś, czy to w celu pospacerowania po miasteczku i wypróbowania miejskiej gastronomii, czy też urządzenia pieszej wędrówki po królewskich drogach przecinających okoliczne wąwozy. Bez wątpliwości, Temisas pomogą Ci uciec od hałasu.
Firma Astroeduca oferuje szeroki wachlarz zajęć dydaktycznych oraz trasy turystyczne na szczyty i po wewnętrznych obszarach wyspy. Astroeduca udało się skupić pół tysiąca miłośników obserwacji gwiazd podczas nocy spadających gwiazd Perseidów.
Jej program zajęć, o jasno sprecyzowanych celach dydaktycznych i informacyjnych, w ostatnich latach został mocno rozwinięty. Zajęcia te odbywają się w obserwatorium znajdującym się w samym środku wyspy, Ośrodku Astronomicznym Roque Saucillo w San Mateo, gdzie setki uczniów odkrywają astronomię.
To obserwatorium, CARSjest podstawą zaangażowania Astroeduca na rzecz rozprzestrzeniania tej nauki i rozwoju gwiezdnej turystyki. Jest to miejskie obserwatorium, w którym organizowana jest część programu zajęć placówki, przy współpracy Urzędu Miasta Vega de San Mateo. Znajduje się ono na górnym piętrze Miejskiej Szkoły Muzycznej i ma kod MPC współdzielony z Obserwatorium Górskim Cabreja. Wyposażone jest w 3 teleskopy 0,28, 0,20 i 0,06 m z kamerami CCD. Obok nich zainstalowane są 2 teleskopy słoneczne do obserwacji i fotografowania słońca w wąskim paśmie wodoru alpha. Aby połączyć się z nimi, należy odwiedzić www.astroeduca.com.
Co powiesz na połączenie pieszych wędrówek i obserwację gwiazd?
Descubre el cielo de Gran Canaria con Astroeduca.
Chcesz zobaczyć niebo pełne gwiazd?
Firma turystyczna AstroGC organizuje wycieczki, wyruszające z Twojego hotelu, mające na celu podziwianie niesamowitego rozgwieżdżonego nieba w górach na południu wyspy.