Faro de Maspalomas znajduje się na południu Gran Canarii, w samym środku jednego z najczęściej odwiedzanych nadbrzeży w całej Europie.
Maspalomas, Playa del Ingles i Meloneras, oferują wielką ilość hoteli i apartamentów, wiele możliwości rozrywki i rekreacji, oraz atrakcyjne życie nocne, które się toczy wokół plaży.
Jednak Maspalomas nie słynie wyłącznie z wielkiego pasma wydm piaskowych przy wybrzeżu, czy z ciepłego klimatu. Rozgłos dała jej również zabytkowa latarnia morska Faro, która była świadkiem przybywania na wyspę pierwszych turystówi transformacji tych obszarów w turystyczny kurort.
Odkąd pierwszy podróżny zorientował się, że piękna pogoda jest niezmienną normą na tej kilometrowej plaży, Faro de Maspalomas było świadkiem tysięcy dni słońca, miesięcy miodowych i spacerów wzdłuż morskiego brzegu
Decyzja o budowie latarni zapadła w roku 1861. Prace nad budową trwały aż 28 lat. W tamtych czasach, była to niezamieszkała, dzika okolica, bez drogi dojazdowej, która by ją łączyła z resztą wyspy. Do budowy latarni o wysokości 55 metrów, przygotowano specjalną przystań, gdzie rozładowywane były materiały budowlane, docierające wyłącznie drogą morską.
Światło latarni zostało zapalone w roku 1890. Był to jedyny budynek widoczny przy końcu długiego pasma piasku, biegnącym od miejsca, gdzie obecnie jest Playa del Inglés aż do dzisiejszego Oasis de Maspalomas. Latarnia sygnalizowała statki parowe, które regularnie przemierzały szlak z Europy do Ameryki.
Dziś, wszystko wokół wygląda zupełnie inaczej. Obecnie w miejscu latarni rozpoczyna się często uczęszczany deptak, a przy nim mnóstwo restauracji i sklepów. Jest to idealne miejsce na zakupy, odpoczynek po plażowaniu, wyjście na kolację, czy też po prostu na drinka nad samym brzegiem morza.
Kilka metrów od tego miejsca, miłośnicy kąpieli morskich i przechodnie mieszają się w tłumie na piasku, który stanowi początek Rezerwatu Przyrody Wydm Maspalomas. Składają się na niego trzy ekosystemy: gaj palmowy El Palmeral, rozlewisko la Charca i same Wydmy, rozciągające się tuż przy samym brzegu morza. Cały ten obszar jest wielkim parkiem przyrody o wysokich walorach naturalnych.
Zaledwie trzy kroki od Palmeral de Maspalomas znajduje się chroniony obszar wokół rozlewiska La Charca, pomiędzy piaskiem wydm i oceanem. Jest to przystanek na drodze migracji ptactwa udającego się do Afryki. Przy rozlewisku zaczyna się rozległe pole wydm piaskowych, które nieustannie zmieniają formę, modelowane przez wiatr docierający od strony oceanu.
Idąc od Faro w kierunku wydm wzdłuż morskiego brzegu, docieramy na przylądek Punta de Maspalomas, połączenie z Playa del Inglés. Jest to w rzeczywistości ta sama plaża, która od tego punktu jedynie zmienia nazwę. Wielu turystów przyjmuje zwyczaj codziennego przebiegnięcia jej całej długości, aby ćwiczyć formę.
Plaża ta posiada odcinki bardziej dzikie i odosobnione, gdzie spopularyzowana jest praktyka nudyzmu. Idąc od Faro de Maspalomas do Playa del Ingles, obszar nudystów rozpoczyna się na wysokości 3 i 4 budką. Od Playa del Ingles do Faro de Maspalomas, obszar nudystów rozpoczyna się między budką 5 i 6. Z kolei miłośnicy surfingu mają swoje miejsce zbiórki na łuku łączącym Maspalomas z Playa del Ingles. Przechodnie, nudyści i amatorzy surfingu, wymieszani są tutaj wśród tłumu plażowiczów.
Wiele się zmieniło od roku 1861, jednak mimo to Maspalomas dalej jest wspaniałym miejscem na wypoczynek, kąpiel w morzu, lub też po prostu na leżenie plackiem na plaży. To się nie zmieniło. Inna rzecz niezmienna od zawsze, na tym samym miejscu od lat, to podłużny cień Faro, niegdyś spoglądający na przemierzające Atlantyk statki, a dziś zazdroszczący plażowiczom wspaniałych wakacji pod słońcem Maspalomas.