Największą fiestą w Firgas jest święto patronalne zwane Fiestas de San Roque. Obchodzone jest 15 sierpnia, gdy przez miasto przechodzi kolorowa procesja, oraz 16 sierpnia, gdyż jest to dzień Patrona miasta Świętego Rocha. Podczas tych uroczystości mieszkańcy Firgas organizują różne wydarzenia kulturalne i ludowe, w tym wielkie targi zwierząt hodowlanych.
Ponadto, tradycją w tym regionie jest organizowana w tym samym czasie uroczystość „Zniesienia Drewna”, podczas której mieszkańcy niosą drewniany maszt z Góry Firgas aż na starówkę, przechodząc przez wiele ulic miasta przy akompaniamencie zespołu muzycznego. Po dotarciu do przedmieść Firgas, wszyscy pomagają wznieść maszt, na którym następnie zostanie umieszczona flaga regionu, stanowiąca punkt wyjściowy wszystkich pozostałych uroczystości.
Spośród innych uroczystości religijnych w Firgas, ciekawe są także Fiestas de San Luis Gonzaga, obchodzone 21 czerwca, gdy mieszkańcy idą ulicami miasta trzymając w ręku zielone gałązki, a obok nich, w rytmie muzyki kroczą wielkie figury i pogłowia. Podczas tych obchodów, podobnie jak w przypadku fiesty Świetego Rocha, organizuje się tradycyjny „wyścig pojazdów”, wyprodukowanych przez uczestników, którzy mają nimi przejechać różne odcinki miasta.
18 sierpnia 1480 roku po raz pierwszy przybił do brzegów La Isleta Pedro de Vera, w towarzystwie licznego wojska, w tym dowódcy o nazwisku Tomás Rodríguez de Palenzuela, słynącego ze zwycięskich walk przeciwko maurom.
Mocą podziału ziem i wód, dokonanego przez Królów Katolickich, Tomás Rodríguez de Palenzuela dostał tereny okolicy Arucas i osiadł w Afurgad, jak zwali to miejsce tubylcy. Nazwa ta miała podwójne znaczenie: wysokie miejsce, oraz rozdroże. Tak czy inaczej, to właśnie tutaj rozpoczęto wycinkę lasu, budowę domostw, oraz uprawę trzciny cukrowej. Wzniesiono również cukrownię, oraz niewielką świątynię.
Tak dano początek miejscowej społeczności, w której z biegiem czasu przybysze kontynentalni zmieszali się z ludnością aborygeńską, rozpoczynając wspólnie wiele przedsięwzięć. W XVI wieku znana już była nazwa Firgas de Afurgad, choć nie jest do końca znana przyczyna tej zmiany.
Kaplica posiadała własne ziemie, oraz darowizny, dzięki którym finansowane były jej bieżące potrzeby, jednakże daleka odległość od kościoła parafialnego Świętego Jana Chrzciciela w Arucas, pod który podlegała, była przyczyną problemów, gdyż mieszkańcy nie mieli lokalnego kapłana na stałe. Z tego powodu, rada miejska w roku 1613 wystosowała petycję do don Pedro Espino de Brito z Archidiecezji Wysp Kanaryjskich, będącego Głównym Wikarym Biskupstwa, z prośbą o pozwolenie założenia w mieście Klasztoru Reguły Dominikańskiej, który byłby wspierany z lokalnych datków.
Zatwierdzono ją mocą Rozporządzenia z 27 listopada 1613 roku, dzięki czemu począwszy od roku 1836 Zakon Świętego Juana de Ortega stał się częścią historii miasta Firgas i Gran Canarii.
W roku 1616 istniał już dobrze prosperujący klasztor dominikanów przy Placu Świętego Rocha, który przyczynił się do rozpowszechnienia kultu tego Świętego, będącego patronem miasta. Klauzurę klasztorną ustanowiono w roku 1835, z zamiarem wysiedlenia rodu Mendizábal, do którego należały mury budynku, w którym dziś mieści się Kościół Parafialny.
W tym samym roku (1835) miejscowość Firgas oddzieliła się od Arucas, zyskując status niezależnej prowincji.
Miejscowość Firgas położona jest w odległości 28 kilometrów od stolicy wyspy, jej powierzchnia wynosi 15,77 kilometrów kwadratowych, a wysokość nad poziomem morza dochodzi do 465 metrów.
Jest to typowy region środkowej części Północnej Gran Canarii, jest również najmniejszą prowincją ze wszystkich na wyspie.
Od wschodu i od zachodu graniczy z prowincjami Arucas i Moya. Od południa, z Teror i Valleseco. Prostokątny kształt i górzysta rzeźba terenu przyczynia się do istnienia podłużnych, wąskich łańcuchów górskich, poprzecinanych licznymi wąwozami.
Istotną cechą tutejszej geografii jest również istnienie młodych wiekiem stożków wulkanicznych, w postaci Góry Firgas o wysokości 650 metrów, oraz na obszarze Caldera de Firgas i Szczytu Osorio.
Sporą część prowincji zajmuje Park Wiejski Doramas, sklasyfikowany jako naturalny obszar chroniony, w którym można podziwiać przepiękne zakątki w Ścisłym Rezerwacie Przyrody Azuaje, dzięki któremu odwiedzający Firgas mogą przeżyć wspaniałe na łonie natury, ciesząc się pięknem dzikiego krajobrazu.
Firgas to tradycyjnie miejscowość rolnicza i pasterska, w której dominuje uprawa bananów na obszarach zbliżonych do morza, oraz uprawy ziemnieków, kukurydzy i szczawiu, na średnich wysokościach, oraz hodowla owiec i kóz.
Jednakże, to dzięki wyrobom cukrowniczym miejscowość Firgas zyskała największy impuls gospodarczy, dzięki któremu uzależniła się na skalę wypy i kraju. W obecnych czasach rozlewnia Wód Mineralnych, znajdująca się na terenie wąwozu Las Madres, to zakład zatrudniający największą na wyspie ilość pracowników.
Inne przedsiębiorstwa zatrudniające miejscową siłę roboczą to, między innymi, młyny mąki gofio, warsztaty naprawy samochodów, warsztaty blacharsko lakiernicze, piekarnie, supermarkety, sklepy spożywcze, cukiernie i zakłady stolarskie.