Największą uroczystością w Teror jest Fiesta na cześć Matki Boskiej Sosnowej, patronki wyspy Gran Canaria. Obchodzona jest 8 września, a jej historia sięga XVII wieku, gdy przeniesiono na wyspę obraz MB Sosnowej, celem zanoszenia do niego modłów o deszcz. Od wieku XVIII zaczęły się popularyzować tak zwane pielgrzymki 8 września, które do dziś stanowią jedną z głównych atrakcji tych uroczystości. Tradycją stały się tysięczne rzesze wiernych z różnych części wyspy, idących przez całą noc wzdłuż Drogi Teror, aby dotrzeć do kościoła.
Plaza de Teror staje się nad ranem zbiorowiskiem pielgrzymów, którzy w radosnej atmosferze spędzają na nim cały dzień tej uroczystości.
W ostatnią niedzielę lipca obchodzi się Fiestę Wody, która wypada w okresie zakończenia żniw. Jej korzenie sięgają XIX wieku, gdy stanowiła uroczystość błagalną o uchronienie mieszkańców od głodu, epidemii i suszy. Jednym z elementów tych uroczystości jest składanie darów i uroczysta procesja, jest również zabawa uliczna i pokazy zwierząt hodowlanych.
Fiesta na cześć Świętego Józefa, zwana była niegdyś Fiesta Mayor de Teror, oraz Fiesta del Pino. Obchodzona jest w pierwszą niedzielę maja, gdy wnoszone są w mieście stragany z wyrobami tradycyjnymi regionu, oraz pokazy zwierząt hodowlanych.
Teror jest jedną z najstarszych osad na Gran Canarii, choć jego rozrost spowodowany napływem możnych rodzin nastąpił dopiero w XVI wieku, po zakończeniu etapu konkwisty wyspy Gran Canaria.
Historia miejscowości Teror jest ściśle związana ze sprowadzeniem tutaj obrazu Matki Boskiej Sosnowej. Właściwa nazwa miejscowości począwszy od XV wieku brzmiała Villa Mariana, gdyż była to siedziba Patronki Wyspy.
Rozwój prowincji, oprócz koncentrowania się na fenomenie pielgrzymkowym, był oparty na rolnictwie i hodowli zwierząt, które spowodowało przyrost demograficzny podczas XVI, XVII i XVIII wieku. W ostatnim z wymienionych stuleci, produkcja rolna oparta na nowo wprowadzonych uprawach ziemniaków i kukurydzy, przyczyniła się do wielkiej zamożności prowincji. Splendor gospodarczy tej epoki odbił się w lokalnej architekturze, gdyż to właśnie wtedy wzniesiono większość najbardziej emblematycznych budynków w Teror.
Natomiast od roku 1835, Teror dodatkowo osiągnął prestiż polityczny i społeczny, dzięki wprowadzeniu modelu administracji lokalnej, zatwierdzonego przez Kortezy w Kadyksie w roku 1812.
Począwszy od XVIII wieku narodził się w Teror jeden z największych konfliktów społecznych w dziejach tej prowincji, spowodowany podziałem zasobów wód między sąsiadujące miasta Teror i Valleseco, należące wówczas do tej samej prowincji. W tej samym czasie, do konfliktów tych doszły protesty mieszkańców Goya i Guía w roku 1810, spowodowane wycinką starodrzewia Doramas. W ten sposób, prawa własności do ziem i źródeł wodnych odegrały niezwykle istotną rolę w historii Teror, gdyż stanowiły najważniejszą bazę gospodarki tej prowincji w XIX wieku.
Prowincja Teror położona na pogórzu północnej części Gran Canarii, jej powierzchnia wynosi 27 kilometrów kwadratowych, a średnia wysokość nad poziom morza wynosi 589 metry.
Teror jest prowincją, która się cechuje nieregularnym zarysem granic. Od południowego wschodu graniczy z Arucas, oraz z prowincjami Las Palmas de Gran Canaria, Santa Brígida i San Mateo od strony wschodniej. Od południa graniczy z Valleseco, a od północnego wschodu z Firgas.
Wielką atrakcją miasta Teror jest nie tylko kult wiernych skupiających się wokół Matki Boskiej Sosnowej, patronki wyspy. Jest to również miejscowość posiadająca najwięcej dziedzictwa historycznego i przyrodniczego.
Położenie geograficzne Teror (miasto wciśnięte w dolinę otoczoną wysokimi szczytami górskimi) przyczynia się do tego, że panujący tu klimat bywa niezbyt łagodny w niektórych porach roku, jak na przykład w lecie, gdy temperatura może wzrosnąć do 40º C , lub zimie, gdy mieszkańcy muszą się liczyć z jej spadkiem nawet do 4º C.
Obecnie, prowincja Teror jest w epoce wzrostu gospodarczego, który zawdzięcza głównie niewielką odległością od stolicy wyspy, Las Palmas de Gran Canaria.
W Teror na szczególną uwagę zwraca dynamika gospodarcza: z jednej strony utrzymuje się działalność rolnicza i hodowlana, która zaopatruje od wielu stuleci miejscowy rynek, a z drugiej strony istnieje również prosperujący przemysł spożywczy, który cieszy się wielką renomą na wyspie oraz na całym Archipelagu.
Wyroby cukiernicze, wędliniarskie, oraz Woda Zdrojowa z Teror, stanowią niektóre z przykładów tego sektora działaności, z którego słynie prowincja.
Z drugiej strony, w ostatnich latach prowincja Teror doświadczyła wzrostu liczby mieszkańców i turystów, co przyczyniło się do poszerzenia sektora turystycznego o kwatery prywatne w tradycyjnych domach.