Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Fiesty i najciekawsze informacje

Fiesty i uroczystości

Migdałowce stanowią jeden z najważniejszych elementów prowincji Valsequillo, gdyż w całej gminie rośnie ponad 2000 drzew migdałowych. Dlatego też najpopularnieszą uroczystością Valsequillo jest Fiesta Migdałowego Kwiatu, obchodzona w styczniu i w lutym.

Obchody te sięgają tradycją roku 1972, gdy zorganizowano jest po raz pierwszy w miejscowości Tenteniguada, a następnie zdobyły sobie popularność w innych miejscach prowincji.

Innym świętem jest przypadające w dzień Świętego Michała Archanioła, 29 września, jest tak zwane Wypuszczenie Biesa. Dzień ten stanowi napomnienie, że „diabeł nie śpi”, przez co od północy dnia poprzedzającego święto Patrona, aż do południa dnia następnego, panny, kobiety i dzieci powinny mieć się szczególnie na baczności, gdyż jest to noc Biesa.

Inne uroczystości tej prowincji to Fiesta Koni, obchodzona 1 maja; fiesta Świętego Jana 24 czerwca, oraz Świętego Rocha, 16 sierpnia.

Historia

Prehiszpańska era w Valsequillo pozostawiła po sobie ślady wskazujące na to, że był to ośrodek kultu religijnego rdzennych mieszkańców wyspy, szczególnie w najwyżej położoncy okolicach Fayacanato de Telde.

Podczas podboju Gran Canarii, wojska kastylijskie przedostały się do wnętrza wyspy przez Wąwóz Tecén, gdzie istniała ważna osada aborygeńska, a następnie przez Wąwóz San Miguel, którego okolica od tamtej pory nosi nazwę El Colmenar.

W roku 1530 powstała w tym miejscu baza kawalerii, znana jako Cuartel de El Colmenar, wokół której zbudowano wiele dodatkowych budynków uzupełniających koszary i twierdzę. Jest to obecnie jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa historycznego Valsequillo.

W roku 1670 ludność Valsequillo wniosła o skonstruowanie lokalnej świątyni, która przekształciła się w Parafię Świętego Michała Archanioła w roku 1800. Dwa lata później, Valsequillo miało już swojego burmistrza, a przez to otwarło sobie drogę do autonomii i odcięcia się od prowincji Telde.

Geografia

Prowincja Valsequillo, o powierzchni 39,15 kilometrów kwadratowych, położona jest na brzegu Doliny Telde. Najwyższy punkt tego regionu znajduje się na wysokości 1800 metrów nad poziomem morza

Od północy prowincja ta graniczy z Vega de San Mateo oraz Santa Brigida; od południa z Telde, Ingenio i Agüimes, u stóp Wąwozu Guayadeque; od wschodu z Telde; oraz od zachodu z Vega de San Mateo i z San Bartolomé de Tirajana.

Stanowiąca niezwykły kocioł erozyjny Caldera de Tenteniguada rozciąga się na przestrzeni tej prowincji, w górnej części Masywu Centralnego Gran Canarii. Stanowi ona dolinę, do której spływają wody deszczowe, charakteryzującą się wysokimi walorami botanicznymi, gdyż występują tu typowe gatunki pasma monteverde.

Na szczególną uwagę w tym fascynującym krajobrazie zwracają koronujące szczyty formacje skalne, takie jak Saucillo i Roque Grande. Natomiast w najwyższej partii gór, pejzaż definiowany jest przez kaldery wulkaniczne o nazwie Los Marteles i La Calderilla.

Środkowy odcinek Doliny Telde posiada kilka niezwykle wąskich wąwozów, takich jak Wąwóz San Miguel, oraz oferujący piękne widoki Wąwóz Los Cernícalos lub Wąwóz San Roque.

Gospodarka

Rolnictwo na obszarach wyżynnych stanowi główne źródło dochodu prowincji Valsequillo. Tak jak w przypadku innych regionów położonych na średniej wysokości, uprawy przeznaczone na potrzeby miejscowego rynku obejmują warzywa, owoce, zboża, itd...

Migdałowce stanowią niezwykle istotną część pejzażu i kultury ludowej w Valsequillo, a na obszarze gminy ich populacja wynosi ponad 2000 drzew.

Jednocześnie, najistotniejszym filarem miejscowej gospodarki są uprawy eksportowe, w tym głównie bardzo popularne tutaj truskawki, oraz hodowla kwiatów ciętych i roślin ozdobnych, jest także wiele gospodarstw zajmujących się uprawą warzyw.