Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Fiesty i najciekawsze informacje

Fiesty i uroczystości

Jednym z najważniejszych symboli stanowiących o niepowtarzalności wyspy Gran Canaria jest, bez wątpienia, Fiesta de La Rama (Święto Gałęzi), w Agaete. Jest to największa fiesta tej miejscowości, obchodzona ku czci Matki Boskiej Śnieżnej i od roku 1972 zaliczana do grupy Narodowych Obchodów o Walorach Turystycznych.

Główna część obchodów ma miejsce 5 sierpnia, jednak to dzień wcześniej, 4 sierpnia, organizuje się Fiesta de La Rama, w której pochód tysięcy roztańczonych uczestników, w rytmach znaczonych przez dwa tutejsze zespoły muzyczne, przemierza całą miejscowość trzymając uniesione w górze gałązki, by na końcu dotrzeć do sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Według niektórych znawców tej materii, Fiesta de La Rama wywodzi się z aborygeńskiego rytuału modlitwy o deszcz, który wykonywali tubylcy niosąc gałęzie z góry Tirma na tutejsze wybrzeże, by uderzając o nimi o powierzchnię wody wznosić do Boga inwokacje błagalne. Jednakże, w przypadku współczesnych obchodów w Agaete, gałęzi nie wykorzystuje się w ten sposób, ale składa się je w ofierze Matce Boskiej.

Inną z wielkich fiest lokalnych są obchody 8 grudnia znane jako Fiestas de la Concepción(Święto Niepokalanego Poczęcia). Jest to miejscowe święto kościelne. Ponadto, Fiestas de San Pedro mają miejsce 29 czerwca w Dolinie Agaete, przy czym ich główną treść stanowi również Zniesienie Gałązki, w tym wypadku prowadzące od Lasu Sosnowego Tamadaba, aż do dzielnicy San Pedro, organizowane 28 czerwca.

Karnawał stanowi tutaj również hucznie obchodzone święto o wielkiej tradycji, podczas którego najdonośniejszym wydarzeniem jest Pożegnanie Sardynki (Entierro de la Sardina).

Historia

Liczne pozostałości archeologiczne, jakie znajdują się w rejonie Agaete, stanowią o istnieniu na tych terenach wielu osad już w czasach prehiszpańskich, jeszcze przed podbiciem Gran Canarii w początkach XV wieku, które właśnie tutaj, w Puerto de Las Nieves, miało swój początek, wskutek czego konkwista objęła najpierw północną część wyspy.

Po zakończeniu konkwisty w roku 1483, Don Alonso Fernández de Lugo został wybrany na zarządcę Agaete i gubernatora ziem północnych. To właśnie przez jego oddanie i kult Matki Boskiej Śnieżnej, zykała swą obecną nazwę miejscowość Puerto de Las Nieves.

Nowy model gospodarczy, jaki następnie zapanował na tych terenach dzięki plantacjom winorośli i wielkim cukrowniom, przyczynił się do szybkiego napływu ludności i połączył Puerto de Las Nieves z rynkami europejskimi. Począwszy od wieku XVI, Agaete stało się ponadto koniecznym przystankiem dla statków zmierzających na północ Europy.

Po tym okresie rozkwitu, Agaete doświadczyło kryzysu eksportowego wyrobów cukrowniczych, który trwał dwieście lat, aż do XIX wieku. Dopiero wówczas miasto przechodzi kolejną epokę wielkiego rozkwitu handlowego, szczególnie po wprowadzeniu upraw takich jak cochinilla czy pomidor. Ponadto, powstanie portu było również niezwykle korzystne dla rozwoju wymiany handlowej z pozostałymi wyspami.

Geografia

Region Agaete znajduje się w Północno Zachodniej części wyspy Gran Canaria. Jego całkowita powierzchnia wynosi 45,5 kilometra kwadratowego, a główne skupisko miejskie jest położone na wysokości 43 metrów nad poziomem morza.

Pomimo niewielkiej powierzchni, rzeźba terenu Agaete jest najczęściej bardzo wyniosła. W jej skład wchodzą trzy główne doliny: El RiscoGuayedra i Agaete, a najwyższa wysokość to 1180 metrów w rejonie pasma Pinar de Tamadaba

Ze względu na położenie geograficzne na Północnym Zachodzie, rejon Agaete nie jest osłonięty od docierających tu pasatów. To z kolei przyczynia się do faktu, że deszcze nie są w Agaete często spotykanym zjawiskiem, a średnia godzin słonecznych w roku wynosi 2400, zapewniając miejscowym ciepły i łagodny klimat. Między innymi dzięki tym charakterystykom, jest to jeden z najliczniej odwiedzanych przez turystów rejonów wyspy i jednocześnie najliczniej odwiedzany rejon północy.

Gospodarka

Aż do wieku XIX, fundamentem gospodarki Agaete była produkcja rolna, oraz eksportproduktów rolnych. Aktualnie dominuje w tym regionie działalność gospodarcza związana z trzecim sektorem, czyli hotelarstwo i gastronomia. Stało się tak głównie przez znaczny rozwój turystyki przyjazdowej na Gran Canarię w ciągu ostatnich dekad. Jednakże, pomimo niewielkich zasobów wodnych, rolnictwo i hodowla zwierząt w dalszym ciągu stanowią ważny filar miejscowej gospodarki.

Plantacje owoców tropikalnych, kawy i pomarańczy, stanowią największe nakłady produkcyjne pierwszego sektora. Natomiast jeśli chodzi o hodowlę zwierząt, działalnością dominującą w tej sferze są tradycyjne wytwórnie sera koziego.