Historia okolic Santa Brígida jest widoczna do dzisiaj w postaci tutejszej przyrody, która oferuje odwiedzającym ten rejon bardzo atrakcyjne możliwości wycieczkowe. Jednym z miejsc uwieczniających aborygeńską przeszłość tych terenów jest Grota Mnichów, znajdująca się obok mostu Calzada, wyżłobiona w skale wulkanu Caldereta. Jest to odkrycie areologiczne z roku 1933, na które składa się również 37 pomniejszych grot.
Grota Kanaryjczyków znajduje się w północnej ścianie kaldery Bandama. Używana była przez pradawnych mieszkańców wyspy jako spichlerz, a jej w jej wnętrzu odnaleziono ważne zapisy libijsko-berberyjskie, odkryte w XIX wieku. Z groty tej pochodzą również naczynia gliniane, stanowiące część kolekcji Muzeum Kanaryjskiego. Również okolice Doliny La Angostura i Las Meleguinas pełne są ciekawych miejsc związanych z ludnością aborygeńską wysp. Są to głównie zgrupowania grot wyżłobionych w ścianach i nawisach skalnych. Stanowią wielką wartość badawczą, przez co teren całej prowincji sklasyfikowano jako Obiekt Bogactwa Kulturowego. Niedaleko La Angostura znajduje się zespół archeologiczny Tejar. Nazwę swą zawdzięcza staremu piecowi do wypieku dachówki (teja), pochodzącemu z XVI wieku. Są tu resztki murów z suchego kamienia, świadczące o istnieniu większego domostwa lub cmentarzyska. Znaleziono tu również wyroby ceramiczne w postaci naczyń glinianych i słynnego wzrornictwa „pintaderas”.
Spacerując po starej części miasteczka, zobaczymi przede wszystkim Kościół Parafialny pod wezwaniem Świętej Brygidy. W roku 1525 powstała tu pierwsza kapliczka, w miejscu, gdzie aktualnie wznosi się kościół. Świątynia ta, strawiona przez pożar, obecnie posiada neogotycką fasadę i typowy dla wyspy styl wnętrza: trzy nawy jednakowej wysokości i wydlużony luk sklepienia, ukazujacysurowe cechy dawnej architektury. Można też odwiedzić Park Rolniczy Guiniguada, obok Gaju Palmowego Satautejo.
Okolice Santa Brígida przedstawiają wyjątkowo piękny krajobraz, przy czym jeden z najciekawszych jego obiektów jest z pewnością Dracena Wąwozu Alonso, drzewo rosnące na terenie o takiej właśnie nazwie, któremu przypisuje się wiek sięgający 500 lat. Zwraca ono szczególną uwagę nie tylko ze względu na piękną, wyniosłą sylwetkę, ale głównie przez położenie, gdyż rośnie na brzegu urwiska.
Okolice Monte Lentiscal charakteryzują się bogactwem różnorodnych gatunków miejscowych drzew; lentiscos,, almácigos, mocanes, madroños, dragos, acebuches, sabinas... od których pochodzą nazwy okolicznych terenów. Obecnie lasy te są zdecydowanie rzadsze, ze względu na ekspansję budownictwa oraz uprawy winorośli.
Teren zwany Pomnikiem Przyrody Bandama znajduje się na wysokości 574 metrów i rozciąga się na przestrzeni 325 hektarów, a jego średnica wynosi 1 km. Jest to największy ze stosunkowo niedawno wygasłych wulkanów na Gran Canarii. Jego stożek ma dość symetryczny kształt, a otwarty z południowego zachodu krater wyłania się na pograniczu wąwozów Las Goteras i Los Hoyos. Wulkan ten wytworzył rozległy obszar skał wulkanicznych o grubości czterech metrów, który jest największym polem materiału piroplastycznego na wyspie.
Z jego szczytu można podziwiać wielką część wyspy Gran Canaria, a tuż obok wzniesienia znajduje się Klub Golfowy i Klub Jeździecki Bandama.
Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje prowincja Santa Brígida odwiedzającym jest Szlak Wina. Jego pierwszym przystankiem jest miejscowość Los Lagares, położona obok szczytu Bandama. Wzdłuż szlaku znajduje się w sumie siedem winnic. Zobaczymy tu także piękną posiadłość w tradycyjnym, kanaryjskim stylu, a tuż obok niej miejscowość La Cruz del Inglés, leżącą na pograniczu prowincji Santa Brígida i Las Palmas de Gran Canaria. Dalej szlak przebiega przez wzgórze Caldera de Bandama, którego nazwę zainicjowało nazwisko Daniela Van Dame, kupca flamandzkiego z XVII wieku, a następnie wzdłuż głównej drogi prowadzącej do Monte Lentiscal, gdzie znajdują się winnice i gdzie można zatrzymać się na degustację słynnego, markowego wina Monte Lentiscal. Niektóre z tutejszych win są wyjątkowo wysoko sklasyfikowane. Po drodze na szczyt Bandama można podziwiać rozległe widoki plantacji winorośli, umiejscowione na obszarach zastygłej lawy i żwiru wulkanicznego.
W każdą sobotę i niedzielę rano w Santa Brígida organizowany jest jarmark produktów rolnych i rękodzieła. Odwiedzający go miejscowi i turyści kupują artykuły spożywcze, różnego rodzaju sery, swojski chleb, oraz domowej roboty konfitury i miód, jak również miejscowe ciasta i słodycze.
Jednakże, Santa Brígida słynie przede wszystkim z rękodzieła w postaci naczyń glinianych i innej ceramiki. Osada La Atalaya stanowi największe centrum garncarnstwa w tej prowincji. Natomiast w centrum miasteczka można zwiedzić Dom Garncarstwa Panchito, oraz Centrum Porcelany La Atalaya, które propaguje tę dawną tradycję, oferując odwiedzającym te tereny poznanie tego wyjątkowego aspektu lokalnej kultury.
Miasteczko La Villa de Santa Brígida przez wiele lat było również ważnym ośrodkiem wyrobu instrumentów strunowych, takich jak timple, gitara, bandolino, itd... do których wytwarzania używano najróżniejszych rodzajów drewna, jak orzechowiec, drzewo pomarańczowe, czy palisander... Koronki i hafty kanaryjskie również posiadają swoją tradycję w tym regionie, jak również wyrób mioteł z liści palmowych.
W Santa Brígida, podobnie jak w innych regionach srodka wyspy, istnieje silna tradycja typowej gastronomii kanaryjskiej. Dzialalnosc rolnicza i pasterska na tych terenach pozwala na szeroki wybor potraw takich jak grillowane miesa, zupy warzywne potajes, oraz wyborne buliony. Natomiast Dom Wina Gran Canarii stal sie najslynniejszym miejscem degustacji i promocji win pochodzacych z upraw na wyspie.
Jednakze, najbardziej typowy dla Santa Brígida jest domowy wyrob produktów takich jak miód, konfitury z tutejszych owoców, oraz slodycze wyrabiane glownie z miodu i migdalów.
A na przystawke do smakowitych potraw, Santa Brígida oferuje jedne z najwyborniejszych win tego regionu i calej wyspy: wina z Monte, stanowiace wysoko sklasyfikowana marke.
Natomiast na deser proponujemy tutejsze lukrowane ciasteczka i marcepan.