Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj La Aldea de San Nicolás

Odkryj La Aldea de San Nicolás

Podczas zwiedzania La Aldea de San Nicolás można podziwiać ludową architekturę kanaryjską, w którą obfituje śródmiejska starówka: domy z kamienia i gliny pochodzące z XVII i XVIII wieku, oraz domy z balkonami z wieku XVIII. Do najświetniejszych przykładów należy Casa del Balcón, pierwszy budynek w mieście, Casas Blancas oraz Casa del Corredor, znajdujący się w dzielnicy Tocodomán.

Dużą popularnością w tym regionie cieszy się takzwane Muzeum Żywe. Jest to inscenizacja na żywo kultury i zwyczajów kanaryjskich. Stajnia ze zwięrzętami, pieczenie chleba w starym piecu, obrządek kóz, poczęstunek z mleka i gofio, czy też pokaz wyrobu sera, to tylko niektóre sceny, jakie można tam zobaczyć.

Jednak spuścizna aborygeńska odgrywa również istotną rolę w La Aldea. W Zespole Archeologicznym Los Caserones znaleziono bogatą kolekcję emblematów pintaderas oraz bożków z gliny i kamienia, która obecnie znajduje się w Muzeum Kanaryjskim. Aktualnie można zwiedzać Groty Pochówkowe w Lomo de Caserones (Playa de La Aldea).

Godną polecenia jest też wizyta w czterech młynach produkujących mąkę przy użyciu energii wiatru i wody; w piecach wapienno smołowych, oraz w alembiku do destylacji rumu, który funkcjonował w latach 1936 – 1958, w Playa de La Aldea.

Otoczenie przyrodnicze tej prowincji jest wyjątkowo bogate, istnieje również wiele szlaków do pieszej wędrówki, wzdłuż których można podziwiać wspaniałe pejzaże zachodniej Gran Canarii. W 90% przypadków są to krajobrazy chronione.

Park Krajobrazowy Roque Nublo jest największym obszarem chronionym na Gran Canarii, znajdującego się na terenach prowincji Tejeda, La Aldea de San Nicolás, Mogán, San Bartolomé de Tirajana, San Mateo, Valleseco i Moya. To właśnie w tym Parku położony jest emblematyczny monolit skalny Roque Nublo, będący wizytówką wyspy Gran Canaria.

Park Przyrodniczy Tamadaba znajduje się na terenach prowincji Agaete, Artenara i La Aldea de San Nicolás, a stanowi jedną z najstarszych formacji geologicznych na wyspie.

Integralny Rezerwat Przyrody Inagua jest obszarem lasów sosnowych, które pokrywają stary masyw środkowo zachodni wyspy oferując spektakularny pejzaż. Przynależy on do prowincji La Aldea, Mogan i Tejeda, gdzie stanowi jednocześnie Ścisłą Strefę Ochrony Ptaków.

Istnieje też Ścisły Rezerwat Przyrody Güi-Güi posiadający wyjątkowe walory krajobrazowe, oraz liczną roślinność endemiczną i rzadkie gatunki ptactwa morskiego.

Plaże

Wzdłuż 33 kilometrów wybrzeża La Aldea de San Nicolás, znajduje się, niemal jedna po drugiej, wiele plaż kamienistych, niewielkich zatoczek, skalnych grot przybrzeżnych, plaż piaszczystych, itd. W większości są to plaże rzadko odwiedzane, które zachowały swój pierwotny, dziki charakter.

Na szczególna uwagę zwraca Playa de La Aldea, najczęściej odwiedzana ze względu na położenie przy miejscowości o tej nazwie, Plaże Tasarte i Tasartico, oraz najbardziej wyjątkowe plaże Güi-Güi o czarnym piasku i niepowtarzalnych widokach.

Na zakupy

Obecnie wyłoniła się nowa generacja malarzy, rzeźbiarzy, fotografów, literatów, muzyków i ceramików, za sprawą których prowincja La Aldea posiada bogate dziedzictwo kulturowe, ludowe i artystyczne.

Rękodzieło z La Aldea opiera się przede wszystkim na licznych rodzinach, które łączą pracę na roli z drobnymi wyrobami na potrzeby własne, oraz miejscowego rynku. Stąd też większość wyrobów powstaje w dziedzinie wikliny i włókna palmowego do produkcji kapeluszy, koszy, mat, plecionek, itd.

Odwiedzający mogą też wstąpić do Auli Etnograficznej, która skupia wielu miejscowych artystów rękodzieła, produkujących swe wyroby in situ. Rękodzieło można też nabyć w parku Cactualdea.

Gastronomia

Specjalności kulinarne oferowane w La Aldea są bardzo smaczne i różnorodne. Przeważają dania ze świeżych ryb i owoców morza, mięsa, bulion rybny, duszone mojo z moreny, zupy potajes, itd. Na szczególną uwagę zasługuje danie, w którym specjalizuje się ten region: Ropa Vieja de Pulpo (ośmiornica z cieciorką).

Region ten jest również bogaty w owoce tropikalne: banany kanaryjskie, papaje, mango, guayavy i awokado. Wyjątkowym przysmakiem są domowe konfitury z pomidorów, papai, mango i owoców tunos, oraz wyroby cukiernicze bazujące na owocach, takie jak słodka pasta z mango, z papai, wypieki i lody.

Miejscowe sery słyną z wysokiej jakości, potwierdzonej wieloma wygranymi konkursami, w których były nagradzane za wyjątkowy smak.

Wandering Pier Gran Canaria zabierze Cię na wycieczkę pieszą i odkrycie wulkanicznych kolorowych skał w Inagua.