Gran Canaria
Gran Canaria
Przyroda

Wspinaczka

Wspinaczka

Wyjątkowo sprzyjający klimat oraz specyficzna, wulkaniczna rzeźba terenu, z jednej strony sprawiają, że Gran Canaria jest jednym z najważniejszych miejsc wakacyjnych na skalę światową, a jednocześnie tworzą doskonałą scenerię dla uprawiania niezimowych sportów górskich. Jednym z najbardziej popularnych jest wspinaczka skalna, dla uprawiania której wyspa stanowi raj bogaty w skaliste zbocza i ściany. Niektóre z nich jeszcze nie zostały odkryte albo zdobyte, ale sama sceneria pozwala na szkolenie się w tym sporcie w wielu miejscach na wyspie. Bez ustanku otwierają się tu nowe szlaki o wysokim stopniu trudności, rośnie też ilość wspinaczy i klubów odzwierciedlająca wyjątkowy moment popularności, jaki przeżywa ta dyscyplina.

Wielka ściana zwana Gran Canaria

Wulkaniczna rzeźba Gran Canarii wytworzyła się w wyniku trzech wielkich cykli erupcyjnych trwających w sumie 16 milionów lat. Najstarsze formacje skalne posiadające formę wąwozów, różnorodny skład mineralny i charakterystykę, stanowią idealne warunki do wspinaczki, ze względu na twardość i zwartość materii skalnej. Erozja wyrzeźbiła to, co dziś stanowi najbardziej charakterystyczne formy krajobrazu Gran Canarii: wąwozy, skaliste wybrzeża, ostre pasma szczytów, kaniony, monolity... To w nich właśnie znaleźć można różnorodność wszelkiego rodzaju szczeliny, kominy, płyty, superpiony, sufity, itd., sprawiające, że cała wyspa jest wielkim polem wspinaczkowym o bezkresnych możliwościach dla tych, którzy odważą się ją odkryć. Obecnie praktykuje się wspinaczkę na terenie całej wyspy, gdyż niemal w każdym zakątku można znaleźć dobry dojazd i najlepsze skały, będące miejscem popularnych wypraw oraz szkół wspinaczkowych.

 

Miejsca wspinaczkowe

W najwyżej położonej części wyspy wyróżniają się walorami wspinaczkowymi takie emblematyczne szczyty jak Roque Nublo, posiadający formę wyniesionej maczugi z materiału bazaltowego, na który prowadzi 12 pięknych tras o różnym stopniu trudności.  Skała ta jest symbolem Gran Canarii i to właśnie na niej miejscowa wspinaczka miała swoje początki.  Do innych skalistych szczytów o podobnych walorach zaliczają się Palmés w el Toscón de Tejeda, Betancuria w Ayacata czy też Narices, położone u stóp północnego stoku Roque Bentayga.  Na ten ostatni szczyt wspinaczka jest częściowo wzbroniona ze względu na jego walory archeologiczne. 

Niedaleko szczytu Nublo znajduje się skalny masyw Ayacata, będący sanktuarium wspinaczki tradycyjnej, które skupia największą na wyspie ilość tras o charakterze klasycznym i o różnej długości i stopniu trudności.  Trasy te prowadzą z rozmaitych punktów, takich jak la Librería, el Frontón del GEC, la Candelilla, el Montañón.  Trochę bardziej oddalone punkty takie jak El Pino czy El Aserrador oferują najwyżej położone na wyspie trasy wspinaczkowe na ścianie bazaltowej. 

W północno zachodniej części wyspy, na wysokości ponad 1000 metrów, znajduje się Tamadaba, stary obszar leśny porośnięty sosnami, którego rzeźba oferuje poprzeczne uskoki skalne.  W wyższych jego partiach znajdują się miejsca takie jak Lomo Caraballo, Supernova, la Perfumería czy też El Gulich słynący z trasy o nazwie Emiliano Zapata.  To właśnie te miejsca uczyniły ten obszar stolicą wspinaczki sportowej na Gran Canarii.

Innymi miejscami tego typu są Costa Ayala, będąca starą szkołą wspinaczki, oraz Bañaderos, obydwa słynące  ze skalistych wybrzeży morskich i oddalone od stolicy o 3 i 14 kilometrów wzdłuż autostrady północnej GC2, jak również Las Meleguinas oraz most o tej samej nazwie na terenie gminy Sta. Brígida.

Na skałach naznaczonych aktywnością sejsmiczną oraz na stokach wąwozów południowej części wyspy, znajduje się nowa sceneria do wspinaczki sportowej oraz do bouldera.  Głównym i najbardziej uczęszczanym miejscem tego typu jest La Sorrueda położona w wąwozie Tirajana, niedaleko Santa Lucía, jak również Fatagonia znajdująca się w sąsiadującym wąwozie Fataga, niedaleko od wioski o tej samej nazwie.  Do miejsc stosunkowo niedawno odkrytych należą południowe wąwozy Berriel i Ayagaures, posiadające ten sam rodzaj skał oraz przyjemny klimat południa, który umożliwia wspinaczkę podczas wszystkich miesięcy w roku.

Rady dla wspinaczy

Z wyjątkiem kilku miejsc będących własnością władz, sił wojskowych lub posiadających wyjątkową wrażliwość ekologiczną, uprawianie sportów na wyspie jest pozwolone wszędzie.  Jedyne istniejące ograniczenia dotyczą sposobu użytkowania miejsc o walorach przyrodniczych, unikania ubocznych skutków dla środowiska naturalnego oraz  ujemnego wpływu na życie mieszkańców terenów wiejskich.

Do uprawiania wspinaczki wymagane są określone dokumenty:  licencja stowarzyszenia, ubezpieczenie OC, NW, itd.  Zaleca się również pozostawianie aktualnych i szczegółowych informacji o miejscach wspinaczki, normach, posiadanym sprzęcie, itd.  w Kanaryjskim Stowarzyszeniu Wspinaczki Górskiej, lub też korzystanie z usług miejscowych wspinaczy przewodników.

Climbo
Adres: Paseo Tomás Morales 68, 1ºA
Telefon: (+34) 636 898 493 / (+34) 687 512 500
Internet: www.climbo.rocks