Z Artenara kontunuujemy naszą trasę wgłąb wyspy, jadąc w kierunku prowincji Valleseco, położonej 28 kilometrów od stolicy na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza.
Pomimo swojej nazwy (Valleseco – Sucha Dolina), jest to wilgotny obszar, niegdyś porośnięty lasami laurowymi. Do dziś Valleseco charakteryzuje się bujną roślinnością, a ponad 80% jego terytorium stanowią Przyrodnicze Obszary Chronione.
Jest to całkowicie rolnicza prowincja, położona wśród pięknej przyrody. Te dwie cechy sprawiają, że dzięki temu odwiedzający te tereny mogą się wybrać na piesze wycieczki malowniczymi szlakami, odwiedzając resztki prastarych lasów laurowych stanowiące dziś botaniczną rzadkość, a znajdujące się w Wąwozie La Virgen, oraz w Parku Krajobrazowym Doramas.
Sieć wód powierzchniowych w tym regionie jest bogata i przypisuje się jej istotną rolę, jeśli chodzi o walory etnograficzne tych okolic. Źródła, ujęcia, kanały nawadniające, młyny i zbiorniki, skonstruowane z początkiem XIX wieku, stanowią część dziedzictwa kultury prowincji Valleseco. Można je zwiedzić wybierając się na wędrówkę tak zwanym „Szlakiem Wodnym”.
Najokazalszą budowlą w Valleseco jest Kościół Świętego Wincentego Ferrer, o dość prostym i eklektycznym stylu. W jego wnętrzu znajduje się prawdziwy skarb w postaci XVIII wiecznych organów niemieckich o wielkiej wartości zabytkowej.
Aby uzyskać szersze informacje na temat miasta i prowincji Valleseco, warto odwiedzić punkt informacji turystycznej mieszczący się na starówce miejskiej.
Informacje praktyczne o Trasie Centralnej
Santa Brígida l Vega de San Mateo l Tejeda l Artenara l Valleseco l Teror