Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

La Aldea de San Nicolás

La Aldea de San Nicolás

La Aldea de San Nicolás to prowincja o powierzchni 139 kilometrów kwadratowych. Rozciąga się od wybrzeży po centralną część wyspy, na wysokości 340 metrów nad poziomem morza. Jej północne i wschodnie granice stanowią wysokie, skaliste wybrzeża i wąwozy, a na południe rozciąga się w postaci wąskiego, nieregularnego pasma wybrzeża o długości 33 kilometrów. Wybrzeża te są dość mocno zróżnicowane, wysoko wyniesione, i skaliste, a tutejsze plaże mają formę małych, skalistych zatoczek położonych u ujścia wąwozów.

Zwiedzanie miasteczka La Aldea de San Nicolás pozwala na zapoznanie się z tradycyjną architekturą kanaryjską, na którą składa się tutejsza starówka: domy z kamienia i gliny pochodzące z XVII i XVIII wieku, oraz XVIII kamienice z balkonami. Do najbardziej znanych należą: Casa del Balcón, pierwsza kamienica na starówce, Casas Blancas oraz Casa del Corredor.

Wielką atrakcją miasteczka jest tutejszy Skansen (Museo Vivo). Inscenizuje się w nim dawną kulturę i tradycje kanaryjskiego życia w bezpośredni sposób: orka z zaprzęgiem zwierząt, pieczenie chleba w tradycyjnym piecu, oporządzanie kóz, degustacja mleka z gofio, oraz wyrób sera.

Jednakowo ważnym zabytkiem w La Aldea jest dziedzictwo rdzennych plemion. W Zespole Archeologicznym Los Caserones mieściło się bogatą kolekcję znaków „pintaderas” oraz glinianych i kamiennych posążków bóstw, które obecnie znajdują się Muzeum Kanaryjskim, w Las Palmas de Gran Canaria.

Godnym polecenia jest zobaczenie starych bron ornych, studni wodnych w Wąwozie Tocodomán, oraz czterech młynów wodno-wietrznych; ciekawostkę stanowią również piece do wypiekania wapna i pieczenia chleba, oraz zakłady destylacji rumu, które funkcjonowały w latach 1936 – 1958 w Playa de La Aldea.

W Aldea de San Nicolás mają też miejsce ciekawe uprawy aeroponiczne (uprawiane w powietrzu pomidory i bakłażany), jedyne tego rodzaju w całej Europie.

Wzdłuż 33 kilometrów wybrzeża Aldea de San Nicolás istnieje wiele plaż kamienistych, małych zatoczek, grot przybrzeżnych, plaż piaskowych, itd. Większość z nich to miejsca dzikie i rzadko odwiedzane, które w pełni zachowały swoje naturalne środowisko i krajobraz.

Do tego typu miejsc należy Playa de La Aldea, najczęściej odwiedzana przez położenie niedaleko od miasteczka, plaże Tasarte i Tasartico, oraz w szczególności słynna plaża Güi Güi, znana z wyjątkowo malowniczego położenia.

 

Informacje praktyczne o Trasie Południowo - Zachodniej

Santa Lucía    I    San Bartolomé de Tirajana    I    Mogán    I    La Aldea de San Nicolás