San Bartolomé de Tirajana znajduje się w odległości 54 kilometrów od stolicy wyspy, Las Palmas de Gran Canaria. Stanowi największą terytorialnie prowincję na wyspie. Przeważają w niej widoki łańcuchów górskich i głębokich wąwozów, oraz wyjątkowo piękne plaże wybrzeża.
Prowincja San Bartolomé de Tirajana to połączenie turystyki plażowej i górskiej. Odległość wybrzeży od wyższych partii gór wynosi 40 kilometrów. Na starówce miejscowości San Bartolomé zwanej potocznie Tunte wznosi się kościół Św.Bartłomieja z Tirajany, konsegrowany w roku 1922. Kościół ten posiada strukturę bazyliki podzielonej na trzy nawy. Znajduje się w nim wykonany w roku 1922 Ołtarz Główny, dzieła Lino Feo Ramosa. Środkową część Ołtarza zajmuje popiersie Św.Bartłomieja, pochodzący z lat 1783-1787.
Jednakże, największą atrakcję turystyczną tej prowincji stanowią bez wątpienia jej wybrzeża, szczególnie region Maspalomas, w którym znajdują się ruchome Wydmy, gaj palmowy El Palmeral i rozlewisko La Charca de Maspalomas, włączone w 1994 roku do Ścisłego Rezerwatu Przyrody jako wyjątkowe środowisko geomorfologiczne, pejzażowe, botaniczne i zoologiczne, nie występujące na żadnej innej wyspie Archipelagu Kanaryjskiego.
Pasmo wydm piaskowych, ogromna masa złotego piasku o różnorodnych formach, zajmuje powierzchnię 4 kilometrów kwadratowych i stanowi przedsionek rozległej plaży o długości 5,6 kilometrów; plaża ta została nazwana Playa del Inglés i Maspalomas.
Na początkowym odcinku Plaży Maspalomas, po wschodniej stronie, znajduje się Latarnia Morska (Faro) Maspalomas. Skonstruowana według projektu Juana León y Castillo, wznosi się na wysokość 60 metrów.
Główne kurorty turystyczne na wybrzeżu San Bartolomé de Tirajana to setki ośrodków hotelowych z interesującą i bogatą ofertą Spa & Odnowy Biologicznej, połączonych z pasażami handlowymi, wielofunkcyjny ośrodek kongresów i konferencji o powierzchni 14.000 metrów kwadratowych, dwa pola golfowe, miejsca rozrywki i rekreacji, oraz parki tematyczne otwarte przez 365 dni w roku. W jednakowym stopniu San Agustín, Playa del Inglés, Maspalomas jak i Meloneras, to miejscowości oferujące odwiedzającym długie, kilometrowe promenady nadmorskie, wzdłuż których można podziwiać imponujące widoki południowego wybrzeża wyspy i piękne zachody słońca. A na koniec wycieczki, warto zwiedzić wykopalisko archeologiczne Punta Mujeres, stanowiące prawdziwy klejnot architektury liczący tysiąc lat i będący przykładem budownictwa osadniczego dawnych plemion wyspy, rdzennych kanaryjczyków.
Strefa pogórza i gór pełna jest imponująco wyrzeźbionych pejzaży, rozległych wąwozów takich jak Tirajana i Arguineguín, które stanowią zachodnią i wschodnią granicę prowincji. Są tu również inne wąwozy, m.in. Fataga, Los Vicentes, La Data, czy Chamoriscan, schodzące ku Maspalomas.
Stolica prowincji znana jest potocznie jako “Tunte”. Nazwa ta pochodzi od miejscowej osady kanaryjskiego plemiona o tej samej nazwie, w której pobliżu zaczęli się osiedlać po konkwiście wyspy liczni hiszpańskich osadnicy.
Tunte znajduje się u stóp Morros del Pinar i niedaleko ujścia wąwozu Tirajana, na wysokości 890 metrów. Jego uprzywilejowane położenie w samym środku łańcucha Caldera de Tirajana sprawiło, że miejscowość ta stanowi główny punkt tranzytowy między południem a północą Gran Canarii. Nie bez powodu Tunte chlubi się mianem najlepszego miejsca wypadowego do wędrówek górskich. Na starówce miasteczka przemieszane są różne style architektoniczne, odzwierciedlając zmienne trendy historii. Jeden z najbardziej emblematycznych i tradycyjnych budynków w mieście to Kościół Świętego Bartłomieja.
W celu uzyskania dalszych informacji na temat San Bartolomé de Tirajana polecamy odwiedzenie jednego z biur informacji turystycznej na terenie prowincji.
Informacje praktyczne o Trasie Południowo - Zachodniej
Santa Lucía I San Bartolomé de Tirajana I Mogán I La Aldea de San Nicolás